Boeing – Türkiye Millî Havacılık Planı

Boeing’in Türkiye’deki paydaşları ve iş ortakları ile birlikte çalışarak Türkiye’nin 2023 Vizyonu doğrultusunda Türk havacılık sanayiinin küresel rekabetçiliği ve sürdürülebilir büyümesi hedeflerini desteklemek üzere geliştirdiği ve geçen hafta Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir’in katılımlarıyla kapsamı açıklanan Milliî Havacılık Planı’nın ilk adımı atılıyor.

Planın en önemli unsurlarından biri olan “Boeing Türkiye Havacılık Sanayii Geliştirme Programı” İstanbul’da yapılan bir törenle 28 Kasım 2917 tarihinde başlatıldı.

Program Açılış Töreni ve Konferansı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) himayelerinde 100’ü aşkın firmanın katılımı ile 28 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti.

Boeing, Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek olan programla birlikte, Türk sanayiinin global havacılık tedarik zincirindeki payını artırmayı amaçlıyor.

Boeing Ticari Uçaklar Tedarik Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Brian Baird, Havacılık Sanayii Geliştirme Programının içeriği hakkında bilgi verdikten sonra, Türk sanayiinin Boeing’in tedarik zincirindeki payının artması için atılacak adımları da katılımcılarla paylaştı.

“Bu yüksek katma değerli ve ihracata odaklı sektörde Havacılık Sanayii Geliştirme Programı’nı hayata geçirmekten dolayı çok mutluyuz” diyen Brian Baird, “Bu programla Türk havacılık sanayiinin küresel tedarik zincirinden daha yüksek pay almasını, küresel rekabetçiliğini ve rekabet eden firma sayısını artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın yaptığı açıklamada, “Türkiye, havacılıkta güçlü büyüyen bir ülke olmasının yanı sıra, Boeing’in küresel başarısına katkı sağlayan, yüksek standartlarda üretim yapan sanayii, yüksek kabiliyete sahip mühendisleri ve yetkin insan kaynağı ile Boeing’in verimliliğine ve rekabetçiliğine önemli katkılar sağlayan bir ülke. İşte bu nedenlerle Türkiye ile ilişkimizi stratejik ortaklığa dönüştürmek üzere, Türkiye’deki paydaşlarımız ile birlikte Millî Havacılık Planımızı oluşturduk. Bu planın en önemli unsurların biri sanayi iş birliğidir” şeklinde konuştu.


Posted

in