Chengdu Airlines, Üçüncü ARJ-21’i Teslim Aldı

Bu yazı, Kokpit.aero‘nun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Kendi yolcu uçağını üreten, uçuran ve hizmete sokan Çin, COMAC şirketince geliştirilen ARJ 21-700 tipi bölgesel uçağının üçüncüsünü, 19 Ekim 2017 tarihinde Dongying şehrinde Chengdu Airlines’a teslim etti. (İkinci uçak bundan bir yıl önce teslim edilmişti)

Üçüncü uçağı China Aerospace Leasing şirketi satın aldı ve Chengdu Airlines’a kiraladı.

Uçakta, tamamı ekonomi sınıfı 90 koltuk bulunuyor.

COMAC, Nihai Montaj Merkezi’nde toplu üretim aşamasına geçerken, bu durum, Çin’in bölgesel uçak üretiminde istikrarlı bir şekilde ilerlediğini gösteriyor.

Uluslararası sivil havacılık standartlarına uygun olarak geliştirilen, Çin’in ilk kısa menzilli bölgesel jeti ARJ 21-700, Chengdu Airlines filosunda bir yıldan fazla bir süredir ticari olarak hizmet veriyor.

Şanghay Hongqiao Havalimanı ile Chengdu Shuangliu Havalimanı arasında sefer yapan uçak bugüne kadar 25 bin yolcu taşıdı.

COMAC bugüne kadar 20 şirketten 433 adet sipariş aldı.

COMAC, bir yıllık süre zarfında müşterilerin görüşlerini dinledi; ARJ-21 uçaklarının sorunsuz çalışmasını garanti ederken tasarımı sürekli iyileştirdi ve kabin optimizasyonunu yaptı.

Şirket, bu yıl müşterilerine beşten fazla ARJ-21 uçağı teslim etmeyi planlıyor.

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.