Chengdu Airlines, İkinci ARJ-21’i Teslim Aldı

Comac ARJ21-700, yaptığı ilk resmî yolcu seferinin ardından Şanghay Havalimanı'nda görülüyor (28 Haziran 2016)

Comac ARJ21-700, yaptığı ilk resmî yolcu seferinin ardından Şanghay Havalimanı’nda görülüyor (28 Haziran 2016)

Bu yazı, Kokpit.aeronun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Kendi bölgesel uçağı ARJ-21-700’ü üreten Çin, ikinci uçağı da Chengdu Airlines’a teslim etti.

Son yıllarda sivil ve askeri havacılık alanında yaptığı yatırımlarla dikkat çeken, kendi uçaklarını üretmek için milyarlarca dolar kaynak ayıran Çin Halk Cumhuriyeti, bölgesel yolcu uçağı ARJ-21’in ikincisini de teslim etti.

Tamamı ekonomi sınıfından oluşan ilk uçağın aksine ikinci uçak, business ve ekonomi olmak üzere 78 koltuk kapasiteli, iki sınıflı olarak konfigüre edildi.

Chengdu Airlines’ın filosuna katılan ARJ-21-700, Chengdu Shuangliu Havalimanı’ndan 63 yolcusuyla havalanarak, Şanghay Hongqiao Havalimanı’na uçtu.

13 Ekim’de saat 9:45’te kalkan uçak, 11:59’da  Hongqiao havalimanına indi.

Çin’in en büyük havacılık şirketi Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) tarafından imal edilen ARJ-21, ülkedeki bölgesel uçak ihtiyacını önemli ölçüde karşılayacağa benziyor.

Çin böylece, kısa mesafeli uçuşlar için Bombardier ve Embraer imalatı bölgesel uçaklar almak yerine kendi uçağını üreterek stratejik bir adım atmış oldu.

Tolga Özbek

Tolga Özbek, 1997'den bu yana Kokpit Havacılık Programı ve Kokpit.aero sitesinin genel koordinatörlüğünü yapıyor. Aynı zamanda amatör pilot olan Tolga Özbek, Flight International ve Airline World Dergileri'nin de Türkiye haberlerini hazırlıyor.