İlk Comac ARJ-21 Teslim Edildi

Comac_ARJ-21_inflightÇinli Comac firması tarafından üretilen, bölgesel jet segmentindeki yolcu uçağı ARJ-21, lansman müşterisi olan Chengdu Airlines’a teslim edildi.

Çin iç hatlarında faaliyet gösteren bir düşük maliyetli taşıyıcı olan Chengdu Airlines, 30 adet ARJ-21 siparişi vermişti.

2014 yılı sonunda Çin Sivil Havacılık İdaresi’den, Çin iç hat seferleri için izin alan ARJ-21’in uluslararası uçuşlarda kullanılabilmesi için, ABD ve Avrupa Birliği’nin ilgili otoriteleri tarafından da onaylanması gerekiyor.

Bu aşamaya gelinmesi halinde Comac ARJ-21 özellikle Brezilyalı Embraer ve Kanadalı Bombardier firmalarına ait bölgesel yolcu uçaklarıyla rekabet eder hale gelebilir.

Kısaca hatırlamak gerekirse; 2002 yılında başlatılan bir proje çerçevesinde geliştirilmeye başlanan ARJ-21, ilk deneme uçuşunu 2008 yılında gerçekleştirmişti.

Projenin ilk aşamasında hizmete giriş tarihi olarak 2007 yılı öngörülen ARJ-21’in, 2016 yılında, dokuz senelik bir gecikmenin ardından ticarî seferlere başlaması planlanıyor.

Günümüz itibarıyla 342 sipariş almış olan ARJ-21, tek kabin sınıfı düzeninde 90 ile 105 koltuk arasında bir kapasiteye sahip.

Uçağın menzili ise 2.200 km ile 3.700 km arasında değişiyor.

ARJ-21’in resmen uçmaya hazır hale gelmesi, Çin tarafından uzun yıllardır sürdürülmekte olan yerli uçak tasarım ve üretim çabaları için büyük bir başarı olarak kabul ediliyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!