Virgin Galactic, Deneme Uçuşlarına Yeniden Başlıyor

Virgin-Galactic_VSS-Unity

Virgin Galactic – VSS Unity

Bu yazı, Kokpit.aero’nun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Dolar milyarderi Richard Branson’un sahibi olduğu Virgin Galactic şirketi, 2014 yılındaki ölümcül kazanın ardından test uçuşlarına tekrar başlıyor.

Şirketin “SpaceShipTwo” isimli uzay gemisi, 2014 yılındaki test uçuşu sırasında feci bir kaza geçirmişti.

Kendisini belli bir irtifaya kadar taşıyan araç olan “WhiteKnightTwo”dan ayrılan SpaceShipTwo, aniden patlamış, Mojave Çölü’ne düşen ve parçalara ayrılan aracın ikinci pilotu Michael Alsbury hayatını kaybederken, pilot Peter Siebold ağır yaralanmıştı.

Bu trajediden sonra Branson’un ticari uzay yolculuğu hırsından vazgeçtiği ve projeyi bir süre rafa kaldırdığı açıklanmıştı.

Ancak geçtiğimiz Çarşamba günü şirketin Başkan Vekili Christine Choi, CNN Money’ye yaptığı açıklamada, uzay gemisinin test uçuşlarına yakında tekrar başlayacaklarını bildirdi.

Virgin Galactic’in ilk uzay uçuşuna Stephen Hawking, Justin Bieber, Leonardo DiCaprio ve Ashton Kutcher gibi ünlü isimler katılacak.

Her şey yolunda giderse 2018 yılı sonunda uzaya ilk ticari uçuşlar başlayacak.

Tolga Ozbek

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.

error: Content is protected !!