A380’in Merdivenleri Hamburg’ta Sergilendi

Airbus A380 – Yeni merdiven tasarımı

Bu yazı, Kokpit.aeronun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Avrupalı uçak üreticisi Airbus, en büyük modeli A380’nin kabinine ilave 80 koltuk konulmasına imkân veren yeni ve ince merdivenlerini tanıttı.

Hamburg’ta dün başlayan ve  6 Nisan’a kadar devam edecek olan Uçakiçi Ekipmanlar Fuarı’nda (Hamburg Aircraft Interior Expo) sergilenen yeni merdiven büyük ilgi çekerken, Airbus, ince merdiven sayesinde havayollarının kabine daha fazla koltuk koyacağını böylelikle gelirlerini de artıracaklarının altını çiziyor.

Airbus Kabin Pazarlama Başkan Yardımcısı Ingo Wuggetzer, daha az yer kaplayan ince merdivenler sayesinde kabine konfordan ödün vermeden ilave koltuk eklemenin mümkün olacağının altını çizdi.

Yeni merdivenler şu an Airbus A380 uçaklarında 497 olan koltuk sayısını dört sınıflı konfigürasyonda 575’e çıkarıyor.

Airbus’ın merdivenleri inceltmesinin, yeterince sipariş alamadığı ve satış rakamları her geçen yıl düşmeye devam eden A380’i havayolları için tekrar cazip hale getireceği belirtiliyor.

Koltuk sayısının artmasının yolcu başına birim maliyetler düşüreceği ve bununda havayollarının ilgisini çekeceği düşünülüyor.

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.