Türkiye’nin Avrupa Havacılığına Entegrasyonu

Bu yazı, Kokpit.aeronun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Avrupa Komisyonu ulaştırma sektörü yetkilileri, Türkiye’nin Avrupa havacılığına entegrasyonu çalışmaları kapsamında Türk yetkililerle Brüksel’de görüşmelere başladı.

Avrupa Birliği (AB), 7 Aralık 2014’te açıklanan Havacılık Stratejik Belgesi’nde Türkiye’yi “anahtar ülke” olarak tanımlamış, AB ile havacılıkta bütünleşmesi amacıyla geniş kapsamlı bir anlaşma önermişlerdi.

AB, Türkiye’nin yanısıra Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, kısaca ASEAN olarak adlandırılan Güneydoğu Asya ülkeleri (Endonezya, Tayland, Malezya, Filipinler, Singapur, Vietnam, Myanmar, Kamboyça, Laos ve Brunei) ile de havacılıkta entegre olmak istiyor.

Ayrıca Ermenistan, Çin ve Meksika, yeni anlaşmaların yapılması için yeni hedef ülkeler olarak belirlenmişti.

Avrupa Birliği Ulaştırma Komiseri Violeta Bulc, Türkiye’nin Avrupa’ya yolcu trafiği açısından en büyük ikinci pazar olduğuna dikkat çekerek, geçen yıl 41 milyon yolcu taşındığını kaydetti.

AB, Türkiye ile yapılacak havacılık anlaşmasının yıllık 5 milyar Euro ekonomik getirisi olacağını öngörüyor.

Avrupa Komisyonu, geçen ay sonlarında ASEAN ülkeleriyle de görüşmelere başlamıştı.

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.