Boeing, 100 Yaşında!

Boeing-logoBu yazı, Kokpit.aeronun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Gökyüzünde ve uzayda 100 yılı geride bırakan Boeing, yaş gününü dünyanın farklı noktalarında çeşitli etkinliklerle kutluyor.

Boeing Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Boeing International Başkanı Marc Allen’ın katılımı ve Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın Işıl’ın ev sahipliğindeki yemeğe, Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Kale Grubu Şirketleri Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Osman Okyay, TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı İbrahim Özkol katıldı.

Marc Allen, yemekte yaptığı konuşmada, Boeing’in havacılığa pek çok yenilik getiren girişimci ruhunu 100 yıldır koruduğunu belirterek; her gün 9 milyon insanı güvenle uçurmanın büyük bir sorumluluk olduğunu, bu sorumluluğun altından, işbirliği yaptıkları paydaşları sayesinde kalkabildiklerini söyledi.

Ankara’daki TAI tesislerini ziyaret ettiğini belirten Allen, gördüklerinden çok etkilendiğini anlattı.

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın Işıl ise tüm zorluklara rağmen Türkiye’nin bugünlerden daha da güçlenerek çıkacağına dikkat çekerek, “Türkiye, Boeing’in 100 yılının 70’inde vardı. Hedefimiz, farklı alanlarda ikinci 100 yılın tamamında bulunması.” dedi.

1968’den Günümüze, 225 Yolcu Uçağı Teslim Edildi

Winglet - Boeing 737 MAX

Winglet – Boeing 737 MAX

Boeing’in Türkiye pazarına girişi, 1946’da Douglas imalatı C-47 uçaklarıyla oldu.

İmalatçı, 1968’den bu yana Türkiye’ye 225 jet motorlu yeni yolcu uçağı teslimatı gerçekleştirdi.

Yeni nesil yolcu uçakları, THY ve özel havayollarının büyümesine önemli bir katkı sağladı.

Türk Hava Kuvvetleri’ne 1974 yılında teslim edilmeye başlanan F-4E uçaklarıyla, ilişkiler farklı bir boyuta taşındı.

Bugün Boeing, E-7T Barış Kartalı Havadan İhbar Kontrol uçakları ve teslimatları başlayan CH-47F ağır nakliye helikopterleri ile Türk askeri havacılığında da önemli bir yere sahip.

160 Milyon Dolarlık Ciro

Başta TAI olmak üzere Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kayseri ve Eskişehir’de 20’den fazla şirket Boeing’e doğrudan imalat yapıyor.

Boeing’in Türk ekonomisine sağladığı yıllık katkı 160 milyon doların üzerinde.

Sanayi ortaklıklarıyla Türkiye’de 2.500 kişiye istihdam yaratıyor.

Boeing ayrıca, İstanbul Teknik Üniversitesi başta olmak üzere, Türkiye’de üniversite ve okullara destekte bulunuyor.

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.