Lufthansa_Airbus A320_sharklet

Lufthansa, Münih’te ‘Sessiz’ Uçacak

Airbus’tan teslim aldığı A320’lerle birlikte filosundaki uçaklara da sharklet olarak adlandırılan ‘kıvrık kanat ucu’ takmaya başlayan Lufthansa, artık daha sessiz uçuyor.

Lufthansa’nın Airbus A320 filosunun, “sharklets” olarak adlandırılan, 2.40 metre uzunluktaki kanat uçlarıyla donatılmış olması sayesinde, uçulan mesafeye bağlı olarak yüzde 4’e ulaşan oranlarda yakıt tasarrufu sağlanıyor.

Aynı zamanda karbon emisyonu da belirgin şekilde azaltılmış bulunuyor.

Lufthansa_Airbus A320_sharklet“Sharklets” olarak tanımlanan kanat uçları sayesinde uçağın tırmanma performansı belirgin şekilde güçlendiğinden, start esnasındaki ses emisyonu da azalmış oluyor.

Lufthansa’nın Münih Merkezi CEO’su Thomas Winkelmann konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yapıyor:

“Sürdürülebilirlik konusunda Münih’te tüm gerekli önlemleri almış bulunuyoruz. Uçak filomuzun giderek daha sessiz olması, özellikle havaalanı çevresinde yaşayanlar için çok iyi bir haber niteliği taşıyor.”

Kuşlardan Esinlenildi

“Sharklets” olarak tanımlanan yeni kanat uçları doğadan esinlenerek geliştirildi.

Turna veya akbaba gibi büyük kuşlar, kanat kenarlardaki tüylerini yukarı doğru kıvırarak, enerjilerini çok daha verimli şekilde değerlendirebiliyorlar.

“Sharklets” olarak tanımlanan kanat uçları, kalkıştaki rüzgar direncini azaltmak suretiyle kanat uçlarının aerodinamik özelliklerini düzeltiyor.

Airbus tarafından verilen bilgiye göre, sağlanacak kerozen tasarrufu ve böylelikle azalan CO2 emisyonu, yılda uçak başına 1.000 ton dolayında bulunuyor.

Bu rakam ortalama kullanımla 200 adet otomobilin oluşturacağı CO2 emisyonuna denk geliyor.

İlki Geldi

“Sharklets” kanat uçlarına sahip ilk Airbus A320 uçağı Münih’te teslim alınmış bulunuyor.

İkinci uçağın ise önümüzdeki günlerde teslim edilmesi planlanıyor. Önümüzdeki yılın ortalarına kadar Lufthansa’nın güneydeki merkezinde bu özelliklere sahip 12 uçak hizmete girmiş olacak.

Frankfurt’ta ise 20 adet yeni uçak teslim alınacak. Yeni uçaklar eski orta menzilli uçakların yerini alacak.

Lufthansa halen Münih merkezinde A319, A320 ve A321 modeli olmak üzere toplam 50 uçak bulunduruyor.


Posted

in

,