Havelsan_ucak_simulator

Havelsan, THY İçin Simülatör Üretecek

Türk Hava Yolları (THY), eğitimde kullanmak üzere yerli imalatçı Havelsan’dan, Boeing 737NG (600-700-800-900 serileri) yolcu uçağı simülatörü satın alacak.

Askeri pazarda kendi yazılımlarıyla geliştirdiği simülatörleri ile dikkat çeken Havelsan, sivil uçak pazarına Türk Hava Yolları ile adım atıyor.

THY, 27 Kasım’daki yönetim kurulu kararı doğrultusunda Havelsan’dan, filosundaki Boeing 737 Next Generation (NG) uçakları için simülatör satın alacak.

Havelsan_ucak_simulator
Havelsan tarafından üretilen bir askerî uçak simülatörü

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı (TSKGV) şirketi olan Havelsan, Türk Hava Kuvvetleri için F-16, F-4E 2020, T-38M, KT-1T, CN235 gibi uçakların yanı sıra S-70, AS532 ve AW139 helikopterlerinin simülatörlerini geliştirmişti.

 

Pilotların acil durumlardan tüm uçak eğitimlerine kadar ‘sanal’ olarak aldığı bu sistemleri ihraç etme başarısını da gösteren Havelsan, CN235 uçak simülatörünü Güney Kore’ye, AW139 helikopter simülatörünü de Katar’a satmıştı.

Uçakların yanı sıra İnsansız Hava Araçları, kara ve deniz sistemleri için de simülatör geliştiren Havelsan, halen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterindeki sistemlerin işletmesi ve bakımı konusunda da hizmet veriyor.

Havelsan, Sivil Pazara Giriyor

THY’nin yerli koltuk, yerli uçak mutfağı gibi endüstriyi destekleyen atılımlarından sonra simülatörde de Havelsan’ı seçmesiyle, Ankara merkezli şirket sivil pazara girmiş olacak.

Boeing uçaklarının simülatörünü geliştirecek Havelsan, böylelikle dünyada bu pazarda imalat yapabilen az sayıdaki şirketten biri olacak.

THY_Turkish Airlines_Boeing 737_Simulator_CAE 7000
Halen THY tarafından kullanılmakta olan CAE 7000 tipi bir Boeing 737 simülatörü

THY ve Havelsan, Boeing 737 uçaklarından sonra ileriki yıllarda filoya katılacak diğer uçak tipleri konusunda da iş birliği yapmayı hedefliyor.

Pilotlar, görev yapacakları uçak tiplerinde yer derslerinin ardından simülatörde eğitim almaya başlıyor.

Uçak tipi ve pilotun tecrübesine göre değişen saatte eğitimin ardından gerçek uçağa geçiliyor. Ayrıca sivil havacılıkta pilotlar her 6 ayda bir, bilgilerini yenilemek amacıyla simülatörde uçuyor.

Bu eğitim sırasında pilotara her türlü acil durum uygulamalı olarak gösteriliyor. Böylelikle riskler azaltılırken eğitim seviyesi yukarı çekiliyor.


Posted

in

,