Airbus A320neo, EASA ve FAA Tip Sertifikasını Aldı

A320neo_first_flight_take_off_5

Airbus A320neo – İlk Deneme Uçuşu

Bu yazı, Kokpit.aero’nun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Airbus A320neo, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve Amerika Federal Havacılık İdaresi (FAA)’dan ‘Tip Sertifikası’nı aldı.

A320neo’nun, Tip Sertifikaları EASA’nın Sertifika Direktörü Trevor Woods, FAA Sertifikası ise FAA Uçak Sertifika Hizmetleri Ulaştırma Müdürü Jeffrey Duven tarafından imzalandı.

Tip Sertifikaları, Airbus Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Charles Champion ve Airbus A320neo Baş Mühendisi Pierre-Henri Brousse’ye teslim edildi. Bu sertifikalarla birlikte uçak tüm dünyada ticari yolcu taşımacılığında kullanılabilecek.

Airbus Başkanı ve CEO’su Fabrice Brégier, “Bu çift sertifika, Airbus için büyük bir başarı göstergesi olup, Airbus ve motor imalatçısı Pratt & Whitney ekiplerinin çalışmaları ve emeklerinin bir karşılığıdır. Aynı zamanda A320neo’nun tüm ihtiyaçları karşılayan bir uçak olduğunun kanıtıdır. Havayollarına rakipsiz ekonomi ve üstün kabin konforunun benzersiz bir kombinasyonunu sunacak olan A320neo, şu an itibariyle ilk teslimatı için hazırdır” dedi.

A320neo, uçağın iskeleti ve sistemlerini tasarım limitlerinin sonuna ve ötesine kadar zorlayarak uçağın, uçuşa elverişlilik kriterlerine uygunluğunun onaylanmasını sağlayan çok sıkı bir sertifikasyon programını başarı ile tamamladı.

A320neo’dan, 1070 Saatlik Test

Airbus_A320neo_certification_infographics_easa_faaPratt & Whitney motorları ile güçlendirilen üç test uçağı, 350 uçuşta 1,070 uçuş test saatini başarı ile tamamladı. Bu 1,070 uçuş test saatinden 300’ü, gerçek bir havayolu operasyonuymuş gibi gerçekleştirildi, böylece uçağın hizmete girmesi sırasında operasyonel matürite erişkinliği sağlanmış oldu.

Pratt & Whitney motorları ile güçlendirilen A320neo, NEO Ailesinin Tip Sertifikası alan ilk modeli. CFM motorları ile güçlendirilen A320neo’nun sertifikasyonu ise önümüzdeki aylarda tamamlanacak ve bunu iki motor seçeneğinde de A321neo ve A319neo takip edecek.

A320neo Ailesi yeni nesil motorlar ve “sharklet” adı verilen kanatçıklar ile birlikte yüzde 15’ten fazla yakıt tasarrufu sağlayan en son teknolojileri bir arada sunuyor.

2020 yılına kadar kabin içi yeniliklerin uygulanması ile birlikte yakıt tasarrufunun yüzde 20’ye kadar çıkması bekleniyor.

1 Aralık 2010 tarihinde lansmanı yapılan A320neo, havayollarına, Pratt & Whitney Pure Power Pw1100G-JM ve CFM International LEAP 1A motorları arasından seçim şansı sunuyor.

Lansmanının yapıldığı 2010 yılından günümüze A320neo Ailesi uçakları, 75 müşteriden 4,300’ün üzerinde sipariş alarak pazarda yüzde 60 paya sahip oldu.

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.