Milano Havayolu Pazarı – Uçuş Sayısı Bazında Görsel Anlatım

Visualoop tarafından hazırlanan bir infografik çalışması, Milano’daki havalimanlarının dünya ile olan bağlantısını ele alıyor.

Son derece hoş bir biçimde yapılan anlatımda, Milano çıkışlı günlük ortalama uçuş sayıları baz alınmış.

Görselin merkezinde, Milano yer alıyor.

Merkezi çevreleyen gri renkli çemberler, günlük ortalama uçuş sayılarını temsil ediyor.

Uçulan şehirleri temsil eden renkli dairelerin merkezdeki Milano’ya olan mesafesi, yine günlük ortalama uçuş sayılarına bağlı olarak belirleniyor.

Renkli dairelerin büyüklükleri ise, temsil ettikleri şehirde bulunan tüm havalimanlarının toplam trafiğine göre değişiyor. Bu yüzden Londra, infografik üzerindeki en büyük daire olarak dikkat çekiyor.

Daireler ayrıca kendi içlerinde farklı renkler kullanılarak, bölgesel olarak ayrılmış durumda.

Mavi daireler Avrupa, yeşil daireler Orta Doğu gibi…

Neticede bu çalışmadan görüldüğü üzere, Milano ile en fazla havayolu bağlantısı olan şehirler, tabii olarak Avrupa’da yer alıyor.

Avrupa’daki yoğun noktaların arasına sadece New York kenti girebilmiş.

Uçuş mesafesi arttıkça, günlük uçuş sayısındaki düşüş de net biçimde görülüyor. (Pekin, Bangkok gibi)

Milano_Flights_Infographic_Connection

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.