Boeing 737 MAX Tipi İlk Uçağın Montajı Başladı

Boeing’in Washington Renton’daki çalışanları, ilk 737 MAX’ı programa uygun olarak imal etmeye başladı. Çalışanlar geçen hafta ilk 737 MAX test uçağının kanat parçalarını monte etti.

Başkan Yardımcısı ve 737 MAX programının Genel Müdürü Keith Leverkuhn, “Renton çalışanları tek koridorlu uçak üretiminde dünyanın en iyileridir ve bu dünya çapındaki ekip şimdi ilk 737 MAX ile geleceği inşa ediyor. Bu dönüm noktasını programa uygun şekilde başarmak 737’nin ve entegre tasarım ve inşa ekibimizin başarısının tescilidir” dedi.

Boeing 737 MAX
Makina operatörleri, 737 MAX’ın kanat yüzey panellerini ve stringerlerini (destek profilleri), üst ve alt kanat panellerine delikler açmak ve perçinleri yerleştirmek için otomasyon kullanan yeni panel montaj hattına yerleştirdi. Teknisyenler, 737 MAX kanat ana kirişinin – kanatlardaki iç destek yapıları – ilk parçalarını da otomatik kanat ana kirişi montaj makinasına yerleştirdi.

Bitmemiş kaplama, stringer ve kanat ana kirişleri, Washington’daki Auburn ve Fredrickson’da bulunan Boeing Kaplama ve Kanat Ana Kirişi Fabrikası’nda makina ile üretildi. Süreç bittiğinde paneller ve kanat ana kirişleri tamamlanmış kanatlara dönüşecek.

Boeing 737 MAX_002
737 modeli teknisyeni David Dowell, “Gelecekte var olacak ve senin inşa etmekte olduğun bir şeye başlamak gerçekten heyecan verici. Projenin ilerlemesini ve gelişmesini sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Kanatlar, Renton Son Montaj Hattındaki yeni merkez hattında, ilk 737 MAX’in ana gövdesine bu yılın sonuna doğru eklenecek. Ayda 42 uçak üretmeye devam eden Renton fabrikasında kurulan bu yeni merkez hat, ekibin üretim sürecini öğrenmesi ve mükemmelleştirmesi amacıyla 737 MAX üretimini diğer üretimlerden izole etmesine olanak sağlayacak.

737 MAX, tek koridor pazarında en yüksek etkinliği, güvenilirliği ve yolcu rahatını sağlamak amacıyla en son teknoloji CFM International tarafından üretilen LEAP-1B motorlarını, ileri teknoloji kanatçıkları ve diğer iyileştirmeleri içermektedir.

Yeni tek koridorlu uçak, 2017’den başlayarak ilk Next-Generation 737’lerden yüzde 20 daha az yakıt kullanımı ve sınıfında en düşük işletme giderini –en yakın rakibinden koltuk başına yüzde 8 daha az– sağlamayı hedefliyor.

Bugüne kadar 737 MAX tüm dünyadaki 57 havayolu ve finansal kiralama şirketinden toplam 2 bin 720 adet sipariş aldı.

Boeing 737 MAX

Boeing 737 MAX

Boeing 737 MAX


Posted

in