Havalimanı Girişlerindeki Güvenlik Araması Kalkacak mı?

Havalimani_guvenlik_arama_kontrolBu yazı, Kokpit.aero‘nun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, havalimanlarının giriş kapılarından X-Ray cihazlarının kaldırılması için çalışma başlattı.

Bu kararın alınmasında Türk Hava Yolları etkili olurken, sadece EDS sistemi olan havalimanlarında bu kararın uygulanacağı belirtildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yaptığı çalışmalar sonucu, Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes Havalimanlarını pilot bölge olarak seçerek haziran ayında bu iki havalimanında uygulamayı başlatmayı düşünüyor ancak öncelikle herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmaması için havalimanlarının güvenlik sistemleri gözden geçirilecek ve tüm dünyada uygulanan sistemler havalimanlarına yerleştirilecek.

Pilot havalimanlarında uygulama ancak fiziki şartlar güvenlik uygulamaları tamamlandıktan ve Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu tarafından incelendikten sonra başlayacak.

Başarıya ulaşılması halinde, aynı uygulama Atatürk Havalimanı’nda da başlatılacak.

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.