İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Kapasite Artışı

Istanbul Ataturk Havalimani_AHL_LTBA_2010Bu yazı, Kokpit.aero‘nun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Atatürk Havalimanı’nda kapasite artırımı için düğmeye bastı.

Yeni uygulamaya göre, 23 pisti iniş için kullanılırken eş zamanlı olarak kalkışlar 17 sol ve 17 sağ pistlerinden yapılabilecek.

Yerdeki bekleme süresini azaltacak bu uygulama ile saatlik uçak kapasitesinin artırılması planlanıyor.

SHGM’den verilen bilgiye göre, bu uygulama AIP olarak adlandırılan Havacılık Enformasyon Yayınları’nda (*) yer alarak uluslararası bilgilendirilmeye sunuldu.

(*) AIP:

Uluslararası hava seyrüseferine temel teşkil eden kalıcı nitelikteki havacılık bilgileri ile uzun süreli geçici değişikliklerin, uluslararası alanda karşılıklı değişiminin amaçlandığı temel havacılık dokümanıdır.

AIP, Türk hava sahası ve havaalanlarına ilişkin, hava seyrüseferine temel teşkil eden ve işletme açısından önem arz eden tüm havacılık bilgilerini içermekte olup; kağıda dayalı, CD ve web olmak üzere üç ayrı ortamda yayınlanmaktadır.

Türkiye AIP’si iki cilt halinde yayınlanmakta olup, GEN (Genel Bilgiler), ENR (Yol Bilgileri) ve AD (Havalimanları) bölümlerinden oluşmaktadır.

Tolga Ozbek

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.

error: Content is protected !!