Ryanair_Boeing 737_merdiven

Hangi Havayolu Şirketinin 737’lerinde Merdiven Var?

Ryanair_Boeing 737_merdivenAirbus ve Boeing firmaları tarafından üretilen jet yolcu uçakları bir havalimanında yolcu indirip bindirmek için temelde iki farklı yöntemi kullanır.

Yolcular ya uçağa yanaşan ve ilgili meydanda yer işletme hizmeti veren bir şirkete ait merdivenli araç ile, ya da uçağa doğrudan bağlanan bir körük ile iniş/binişlerini gerçekleştirir.

Pek iyi; uçaklara yolcu iniş/binişini sağlamak için bunların dışında üçüncü bir yol daha var mıdır acaba?

Cevap:

Evet, vardır.

Düşük maliyetli taşıyıcı iş modelinin Avrupa’daki piri konumundaki Ryanair, uygun durumlarda yolcularının iniş/binişlerini, üçüncü bir alternatifle sağlıyor.

Şirketin filosundaki tüm Boeing 737’ler, air stair olarak tâbir edilen ve uçağın ön kapısının hemen altındaki bölümde bulunan merdivenlerle donatılmış durumda.

Havalimanı kuralları müsade ediyorsa, Ryanair 737’si körüğe yanaşmak veya merdivenli aracı beklemek yerine, kendi otomatik merdivenini kullanmayı tercih ediyor.

Uçağın park pozisyonuna ulaşmasının hemen ardından kabin ekibi, içerideki bir düğmeye basarak merdivenin açılmasını sağlıyor.

Merdivenden sonra uçağın kapısı da tamamen açılarak, merdivenin koruganları yine bir kabin memuru tarafından gerekli yerlere takılıyor.

Böylece 30 saniye gibi kısa bir süre içerisinde uçak, yolcuların inişine hazır hale getiriliyor.

Ryanair gibi, maliyet denildiğinde adeta arslan kesilen bir şirket bu sayede bir çok kuşu birden avlamış oluyor:

1- Uçakların yerde kalış süresi azalıyor,

2- Yolcu iniş/binişleriyle ilgili herhangi bir yer hizmeti alınmıyor ve,

3- Yeterli seviyede yer işletme hizmeti bulunmayan ücra havalimanlarına operasyon yapılabiliyor.

Sonuçta Ryanair’in operasyonel maliyetleri en aza indirgenmiş oluyor.

Boeing 737’lerde kullanılan bu merdivenler, Zodiac Aerospace bünyesindeki Monogram Systems firması tarafından üretiliyor.

Firmanın web sitesindeki bilgiye göre, aluminyumdan üretilen merdivenin ağırlığı 145 kilogram.

Bu durumda akla tabii olarak, her uçuşta taşınan 145 kiloluk bu merdivenlerin, akaryakıt tüketimine olan menfî etkisi geliyor.

Ama şundan son derece eminiz ki, uçağın gövdesinde sabit bir merdiven bulunmasının getiri ve götürüsü Ryanair yönetimi tarafından ince elenip sık dokunmuş ve sonuçta kârlı olacağına karar verilerek bu yönde bir karar alınmıştır.

İşte Cork Havalimanı’nda çekilen bir görüntü ve Ryanair’in Boeing 737’sinde bulunan sabit merdivenin gerçek operasyon ortamındaki işleyişi. (Videonun ikinci dakikasından itibaren görülebilir)