2030 Yılında Havayolu Sektörü Ne Seviyede Olacak?

havayolu_airline_2030_forecastGeleceğe yönelik tahminler, insanoğlunun merakını her zaman cezbetmiştir.

Havayolu 101 olarak biz de, içerisinde bulunduğumuz sektörün bundan 17 yıl sonra ne seviyelerde olacağına ışık tutmak istedik.

Aviation Benefits Beyond Borders (ABBB) adlı girişimin hazırladığı bir rapora göre, 2030 yılına gelindiğinde, seyahatlerinde havayolunu kullanan yolcu sayısı neredeyse 6 milyarı bulacak.

2010 yılında bu rakam, 2,7 milyar olarak gerçekleşmişti.

Yirmi senelik süreçte yolcu sayısının 2,2 katına yükseleceği öngörülmüş.

Aynı zaman aralığında havayolu şirketleri tarafından üretilen ücretli yolcu kilometre (ÜYK) miktarının ise 2,8 katına ulaşarak, 13,5 trilyon km’ye çıkacağı tahmin ediliyor.

Bu öngörü aynı zamanda, havayolu ile yapılan seyahatlerin ortalama menzilinin de artacağı mânâsına geliyor.

2010 yılında 26 milyon civarında olan uçak hareketinin, 2030 yılına gelindiğinde 48,7 milyona ulaşacağı da, raporda yer alan bir başka tahmin.

Sektörün desteklediği istihdam sayısının da 56,6 milyondan, 82,2 milyona yükselmesi bekleniyor.

2030 yılı tahminleriyle ilgili dikkat çekici bir başka husus, sektörün kullanacağı uçak sayısı oluyor.

Günümüzde 24-25 bin civarında olan uçak sayısının, 2030 yılında 45 bin’i aşacağı öngörülüyor.

Dünya genelinde bu kadar fazla sayıda uçağın işletilmesini sağlayacak altyapı çalışmalarının o tarihe kadar yetiştirilip yetiştirilemeyeceği ise ayrı bir muamma.

Öte yandan, Boeing’in 787 Dreamliner’da yaşadığı sıkıntıları göz önünde bulundurarak, 2030 yılına yönelik olarak yapılan “geleceğin uçağı” temalı fantastik uçak modeli önerilerinin ise kolay kolay hayata geçirilemeyeceğini düşünüyoruz.

Hele de, 1980’li yılların hidrojenli uçak projelerinin hâlâ hayata geçmesini beklerken…

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.