petrol_pompasi

Petrol Fiyatları 2011-2012

Petrol_fiyati_2009_2012Petrol fiyatları 2011 yılında nominal açıdan tüm zamanların rekorunu kırarak, 104 USD mertebesinde bir ortalama değere ulaşmıştı.

Havayolu şirketlerinin en önemli gider kalemi olan akaryakıt fiyatlarındaki bu yükselişin bir kısmı bilançolara zarar biçiminde yansırken, bir kısmı da artan bilet fiyatlarına yapılan akaryatkı harcı zammı şeklinde yolculara yansıtıldı.

Belki de bu sayede havayolu şirketleri, artan petrol fiyatlarından korkulduğu kadar etkilenmedi.

2012 yılında da petrol fiyatları genel olarak hız kesmedi ve büyük oranda geçtiğimiz yıla paralel bir seyir izledi.

Yılın ikinci üç aylık döneminde, 2011 yılına nispeten bir miktar düşüşe geçen fiyatlar, Temmuz ayından itibaren yeniden hızlı bir biçimde yükselişe geçti.

2011 ve 2012 yıllarının ilk dokuz aylık dönemini kıyasladığımızda sırasıyla, ortalama 104 ve 106 USD civarındaki fiyatlarla karşılaşıyoruz.

Fiyatlardaki seyirde sıra dışı bir değişiklik olmazsa, 2012 yılının bu ortalamalar civarında kapanacağı tahmin edilebilir.

Petrol fiyatlarının son 10 yıl içerisindeki seyri göz önünde tutulduğunda, havayolu şirketlerinin zaman içerisinde yüksek akaryakıt maliyetleriyle yaşamaya uyum sağladığı söylenebilir.

Zaten uyum sağlayamayanların sektöre veda etmek dışında çok da fazla bir seçeneği bulunmuyor.

Not: Havayolu 101′in yapmış olduğu çalışmalarda, “Dated Brent, West Texas Intermediate ve Dubai Fateh” petrol fiyatlarının basit ortalaması kriter alınmaktadır.

Kaynak: IndexMundi


Posted

in