Uçakla Gelen Yolcular İçin Gümrüksüz Alış-Veriş Yeri Açıldı

İstanbul Yeşilköy Havalimanı’nda ilk gümrüksüz (duty-free) satış mağazası, 22 Şubat 1972 tarihinde hizmete girmiş.

Milliyet Gazetesi’ndeki habere göre, Türksan adlı şirket tarafından açılan mağazada her türlü elektronik ve optik cihazlar, oyuncaklar, çakmak, parfüm ve benzeri eşya satılmaktaymış.

Ayrıca, yeni açılan söz konusu free-shop’taki fiyatların Avrupa’nın büyük mağaza ve eksportlarından %30 daha ucuz olduğu; yabancı içki ve sigaraların da piyasa fiyatından %60 ucuza satıldığı belirtilmiş.

İstanbul Yeşilköy Havalimanı’nda 1972 yılında açılan “Free-Shop”

Gümrüksüz satış mağazasının açılış sebebi bir hayli naif:

“…vatandaşların yabancı ülkelerde hediyelik eşyaya para yatırmamaları için ve dövizimizin yurt içinde kalmasını sağlamak amacıyla…”

Havayolu 101 olarak, İstanbul Atatürk (Yeşilköy) Havalimanı’nda bir gümrüksüz satış mağazasının açılışının yıldönümünü tebrik ediyor, herkese hayırlı alış-verişler diliyoruz.

Fotoğraf: Milliyet Gazetesi Arşivi

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!