Rahmet Yolları Kesti

Rahmet yolları kesti.

İstanbul’a uzun yıllar sonra olağan dışı bir miktarda yağan kar, adeta tüm ulaşımı tıkamış durumda.

Bu durumdan tabii olarak havayolu seferleri de etkileniyor.

İstanbul’da etkili olan kar yağışı Atatürk Havalimanı’ndaki uçak seferlerinde de iptal ve gecikmelere yol açtı. Türk Hava Yolları (THY), yurt genelinde çeşitli meydanlardan yapılması gereken karşılıklı 183 iç ve dış hat seferini iptal etti.

THY’nin Atatürk Havalimanı’ndan yapılması gereken TK 2504 Bodrum, TK 2552 Dalaman, TK 2662 Sivas, TK 2654 Erzincan, TK 2704 Erzurum, TK 2842 Sivas, Tk 2200 Kahramanmaraş, TK 2008 Nevşehir, TK 2714 Kars, TK 2222 ve TK 2226 Gaziantep TK 2692 Muş ve TK 2684 Batman seferlerini iptal ederken, Ankara ve İzmir’e olan bazı seferler de yapılamadı.

THY dış hatlarda da Sofya, Bükreş, Moskova, Prag, Stockholm, Berlin, Kiev, Basel, Donetsk, Tiran, Kopenhag, Barselona, Malaga, Zagrep, Lyon, Saraybosna, Selanik, Kahire, Toulouse, Budapeşte, Dublin, Milano, Priştine, Batum, Beyrut, Helsinki ve Tiflis’in aralarında bulunduğu çok sayıda seferi iptal etti.

Atatürk Havalimanı’nda bir çok sefer de gecikmeli olarak gerçekleştiriliyor. DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürü Celal Özuğur yaptığı açıklamada, havalimanındaki pist ve taksi yollarını açık olduğunu ancak aprondaki park yerlerinde kar temizleme çalışmalarının yapıldığını bildirdi.

Bu arada tipi nedeniyle havalimanındaki görüş mesafesi 300 metreye kadar düştü.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da sabah saatlerinde pistin kapalı olması nedeniyle uçuşların yaklaşık 2 saat yapılamadığı belirtildi.

Pegasus Havayolları bu limandan yapması gereken PC 148 Antalya, PC 4120 İzmir ve PC 166 Kayseri seferlerini iptal etti. Yetkililer, pistin şu anda uçak iniş ve kakışına elverişli olduğunu ifade ettiler.

Havayolu ulaşımında yaşanan bu aksaklıkların özellikle yolculara olan maliyeti çok büyük.

Parayla satın alınması mümkün olmayan zaman kayıplarının telafisi mümkün değil.

Havayolu 101 olarak havaların en kısa zamanda mevsim normallerine dönmesi ve her türlü ulaşım türünün bir an önce olağan seyrine oturması en öncelikli dileğimiz.