Mükemmeli Arayan Yolcular Frankfurt’a Emirates ile Uçuyor

“Mükemmeli Arayan Yolcular Frankfurt’a Emirates ile Uçuyorlar…”

29 Ağustos 1987 tarihine ait bir gazete reklamı yolculara bu sloganla seslenmiş.

Reklam, o zamanlar için adı henüz pek ön plana çıkmamış Dubai’nin, küçücük bir havayolu şirketi olarak sektörde emekleme dönemini yaşayan Emirates’e ait.

Uçuşlara 25 Ekim 1985 tarihinde başlayan Emirates’in belki de Türkiye pazarına yönelik ilk önemli seslenişi bu şekilde olmuş.

Gerçekten de Dubai – İstanbul, şirketin açmış olduğu ilk hatlardan bir tanesi olma niteliğini taşıyor.

Reklamdan da anlaşılacağı üzere, 1987 yılında hizmete giren Dubai – İstanbul hattı, devletler arası havacılık anlaşmaları sayesinde Frankfurt’a uzatılmış.

Emirates’in seferleri Airbus A310-300 tipi uçaklarla ve haftada iki kez icra edilmekteymiş.

O zamanlar kimsenin umurunda olmayan bu küçük havayolu şirketi, gün geldi gelişti ve artık tüm dünyanın biraz gıpta, biraz da kıskançlıkla baktığı bir dev haline dönüştü.

Aralık 2011 itibarıyla Emirates, 15 tanesi Airbus A380 olmak üzere 150 uçaklık filosuyla dünyanın dört bir yanında 114 noktaya sefer düzenliyor ve yılda 30 milyondan fazla yolcuya ev sahipliği yapıyor.

Görsel: Milliyet Gazetesi Arşivi

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.