American Airlines İflas mı Edecek?

Çok değil iki buçuk ay önce vermiş olduğu 460 kesin, 465 de opsiyonlu sipariş ile adeta sektörü sallayan American Airlines (AA) iflas mı ediyor?

Bu şok edici iddia dün kulislerde konuşulmaya başlandı.

Söylenenlere göre American Airlines yakın bir gelecekte iflas koruması (Chapter 11) talebiyle başvuru yapmayı planlıyor.

Bu haber üzerine, New York borsasında işlem gören AA hisseleri günü %33’lük bir düşüşle kapattı.

american airlines sydney reklam

Beş sene içerisinde ABD’nin en genç filosuna sahip olacak AA şu an itibarıyla ülkenin üçüncü büyük havayolu şirketi konumunda bulunuyor.

Yılda 85 milyon civarında yolcu taşıyan bu dev şirketin iflas koruması istemesi, hiç kuşkusuz ticarî havayolu sektörünü moral motivasyon açısından menfi yönde etkileyecektir.

AA’in bu sene üst üste dördüncü kez yıllık zarar açıklaması bekleniyor. 2012 için yapılan tahminler de farklı değil.

Eğer AA ile ilgili olarak ileri sürülen iflas koruması doğru çıkarsa, aylardır dünya kamuoyunu meşgul eden “ikinci resesyon” meselesi ilk aşamada havayolu sektörünü etkilemiş olacak.

Sene başından bu yana sahnede olan “yüksek petrol fiyatı & zayıf talep” ikilisinin ilk büyük kurbanı AA mi olacak?

Bir kaç gün içerisinde şirketin akıbetinin netlik kazanacağını düşünüyorum.

not: AA daha önce iflas koruması kapsamına girip bir yeniden yapılanma sürecinden geçmediğinden, maliyetleri rakiplerine göre daha yukarıda bulunuyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!