Medine Havalimanı

Özellikle Hac – Umre sezonu boyunca yoğun bir trafiğe sahip olan Medine Havalimanı (MED), bugünlerde yine yılın en yoğun günlerini yaşamakta.

Bir kaç sene öncesine kadar daha ziyade iç hat uçuşlarına hizmet vermekte olan liman, özellikle 2007 yılından itibaren uluslararası uçuşların da yönlendirildiği bir alan oldu.

 2005 yılında 1,2 milyon iç hat yolcusuna karşılık 0,5 milyon dış hat yolcusunun geçiş yaptığı Medine Havalimanı, 2009’da 1,3 milyon iç hat ve 1,4 milyon dış hat yolcusunu ağırladı.

Medine Havalimanı’na aralarında Türk Hava Yolları’nın da bulunduğu 11 havayolu şirketi tarifeli sefer düzenliyor:

Air Arabia (G9), Egyptair (MS), Emirates (EK), Gulf Air (GF), Lion Airlines (JT), Middle East Airlines (ME), nas air (XY), Royal Falcon (RL), Royal Jordanian Airlines (RJ) ve Saudi Arabian Airlines (SV).

İçinde bulunduğumuz günlerde limana yapılan uçuşların yaklaşık %79’u Ortadoğu merkezliyken, bu bölgeyi; Kuzey Afrika %7, Güney Asya %6, Avrupa %5 ve Güneydoğu Asya %3’lük payla takip ediyor.

Havalimanındaki Ortadoğu payının yüksek olması, buraya sefer yapan uçak tiplerinin de özellikle dar gövdeli tiplerde yoğunlaşmasını beraberinde getiriyor.

Embraer 170, Airbus A320, Boeing (Douglas) MD-90 gibi uçakları burada sık sık görmek mümkün.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.