Kablosuz Bağlantı Aviyonikleri Etkiledi

ABD’den gelen bir haber, uçakta internet keyfi sürmek isteyenlerin canını sıkacak gibi.

Yapılan bir dizi test, kablosuz bağlantı sistemlerinin uçakların aviyoniklerini etkilediğini ortaya çıkardı.

Aircell firmasının Go-Go Internet adlı kablosuz bağlantı sisteminin Boeing 737 tipi yeni nesil uçaklarındaki elektromanyetik parazit testi esnasında, Honeywell tarafından üretilmiş olan kokpit ekranlarının etkilendiği ve bu ekranların bozularak geçici bir süre için tamamen karardığı ortaya çıktı.

Bu gelişme üzerine Boeing, hem dar hem de geniş gövdeli tüm uçakları için kablosuz internet bağlantı sistemlerinin kurulumlarını geçici bir süre için durdurma kararı aldı.

Yine Boeing’den yapılan açıklamaya göre, şimdiye kadar teslim edilenlerin arasında böylesi bir problemin yaşandığı hiç bir uçak bulunmuyor.

AeroMobile firmasının eXPhone adlı ürünü de bu gelişmeden etkilenmiş görünüyor.

Sorunun kaynağı ortaya çıkarılıp kesin bir çözüme ulaşılıncaya kadar, eXPhone adlı ürünü satın almış olan havayolu şirketlerinin yolcuları, uçuş esnası internet bağlantısı için biraz daha beklemek zorunda kalacak.

Gecikme yaşanan firmalar Emirates, Türk Hava Yolları ve V Australia.

Boeing’in bu konuyla ilgili bir servis bülteni yayımlaması bekleniyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!