Ortadoğu’dan Sipariş İptalleri Geliyor

Arap dünyasını etkisi altına alan son olaylarla ilgisi tartışılabilir ama Ortadoğu’dan art arda gelen uçak sipariş iptalleri dikkat çekiyor.

Toplam 35 adet Boeing 787 Dreamliners siparişi olan Etihad, bunlardan dört tanesini iptal etti.

2007 yılında vermiş olduğu 200 uçaklık siparişle dikkatleri üzerine çekmiş olan Dubai Aerospace Enterprises (DAE) adlı uçak kiralama firması da dün yaptığı açıklamayla, geçen ayki 32 adetlik Boeing 737 iptalinden sonra 18 adet A320 ve 12 adet A350-900 siparişini iptal ettiğini açıkladı.

Havayolu 101 olarak düşüncemiz, özellikle Dubai merkezli şirketler tarafından bir kaç yıl önce verilen uçak siparişleri ile aşırı büyüme trendi içine giren bölge havayolu sektörünün, bu iptallerle normalleşme sürecine girmeye çalıştığı yönünde.

Mısır, Tunus, Libya gibi ülkelerde meydana gelen olaylar yaşanmasaydı da kuvvetle muhtemel bu sipariş iptalleri yine gerçekleşecekti.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!