Skymark Airlines, A380 Siparişi Verdi

1996 yılında kurulan ve 1998 yılının Eylül ayından itibaren seferlere başlayan Skymark Airlines, Japonya’nın düşük maliyetli taşıyıcılarından bir tanesi.

Şirket, filosunda bulunan 18 uçakla yılda yaklaşık 3 milyon yolcu taşıyor.

Operasyonunu özellikle Tokyo ile Sapporo, Fukuoka, Kobe ve Okinawa şehirleri arasında yoğunlaştırmış olan Skymark Airlines, vermiş olduğu yeni uçak siparişiyle yeni bir döneme adım atmış oluyor.

skymark

Skymark Airlines – Airbus A380

Yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz Kasım ayında Airbus ile Skymark arasında başlayan görüşmeler mutabakatla sonuçlandı ve şirket dört adet Airbus A380 siparişi verdi.

2014 yılında teslim alınması planlanan bu uçaklarla, Tokyo ile Londra, Frankfurt ve Paris arasında sefer yapılması planlanıyor.

Business ve Economy sınıflarının bulunacağı Skymark 380’leri, bu hatlardaki mevcut havayolu şirketlerinin tüylerini adeta diken diken etti.

Zira Skymark’ın amacı, söz konusu hatlardaki bilet fiyatlarını yarı yarıya azaltmak.

Yolcular açısından iyi, kâr marjları açısından kötü bir haber. 🙂

Not: Skymark’ın mevcut filosunun tamamı Boeing 737-800 tipi uçaklardan oluşuyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!