Cenevre’de Mobil Terminal

Mobil check-in, mobil biniş kartı derken başımıza bir de mobil terminal çıktı. 🙂

İsviçre’nin Cenevre kentindeki havalimanı, mobil terminal kullanma kararı alarak belki de sektörde bir ilke imza atmış oldu.

Özellikle havalimanındaki yolcu yoğunluğunun çeşitli sebeplerle arttığı durumlarda kullanılacak olan bu mobil terminal sayesinde, hem işlemlerin hızlanması hem de yolcu konforunun artırılması amaçlanıyor.

mobil

Cenevre Havalimanı – Mobil Terminal

Son bir sene içerisinde Avrupa’da yaşanan yanardağ krizi ve sert hava şartlarını hesaba kattığımızda, muhtemel yolcu yığılmalarının önüne geçebilmek için böyle bir terminal faydalı olacağa benziyor.

Avusturyalı TMT firması tarafından üretilen yapı, 310 m2’lik bir alana sahip. Mobil terminal bir hafta içerisinde kurulup kaldırılabiliyor. Airbus A320 ve Boeing 737 gibi uçak tiplerine hizmet verebilecek bir kapasiteye sahip.

Mobil terminalden, yukarıda bahsettiğim durumlara ek olarak, özellikle Şampiyonlar Ligi final maçı gibi yüksek sayıda izleyicinin takip ettiği spor etkinliklerinin olduğu günlerde de faydalanmak mümkün olabilir.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!