Langkawi Uluslararası Havalimanı

Güneydoğu Asya’nın turistik havalimanlarını incelerken, küçük ama gururlu Langkawi’ye değinmemek olmaz. 🙂

Geçtiğimiz yıl bu tarihlerde ziyaret etme fırsatını bulduğumuz Langkawi adeta cennetten bir parça.

Malezya hükûmeti tarafından içinde her türlü atraksiyonun bulunduğu bir tatil merkezi olarak tasarlanmaya çalışılan Langkawi’ye denizden ulaşmak mümkün olmakla birlikte, bu küçük adaya en rahat şekilde havayolu ile seyahat ediliyor.

IATA kodu LGK olan liman, yılda yaklaşık 1,5 milyon yolcuyu ağırlıyor. Küçük ama rahat bir terminal binası var. Öyle körük filan beklemeyin. Uçağa binmek için apronda bir süre yürümeniz gerekiyor. 🙂

Artık dünyanın büyük havalimanlarının hiç birinde böyle bir tecrübe yaşamak mümkün olmadığından, basit ama bir hayli hoş bir duygu olduğunu söyleyebiliriz.

Langkawi’ye tarifeli sefer düzenleyen az sayıda havayolu şirketi bulunuyor. Air Asia, Silkair gibi düşük maliyetli taşıyıcıların yanı sıra tabii ki Malezya’nın bayrak taşıyıcı şirketi Malezya Havayolları bu limana uçuş yapıyor.

Başkent Kuala Lumpur ile Langkawi arasında günde tam beş sefer düzenlenmekte. Boeing 737′nin yanı sıra yoğun dönemlerde Airbus A330 tipi uçakları da Langkawi’de görme ihtimaliniz var.

Güneydoğu Asya’ya yolu düşenlere, bir de Langkawi’ye uğramalarını tavsiye ediyoruz. Denizi çok iyi olmasa da, tropikal bitki örtüsünü görmeye değer.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.