Sosyal Medya Uçak Kaldırıyor

2010, sosyal medyanın, hayatın her alanında etkisini artırdığı bir yıl oldu.

Yıl biterken Hollanda’dan gelen bir haber, bu işin havayolu sektöründeki belki de en başarılı temsilcisi olan KLM ve Twitter ile ilgili.

Ama bu kez Twitter’da aktif olan taraf KLM değil, potansiyel yolcular.

Fly2Miami

Önümüzdeki Mart ayında Miami’de yapılacak olan Ultra Music Festivali‘ne katılmak isteyen bir grubun başlattığı Twitter girişimi, KLM’in 21 Mart 2011 tarihi için Amsterdam ile Miami arasına direkt sefer planlamasını sağladı.

KLM aslında, yeni yaz tarifesi ile birlikte, yani 27 Mart 2011’den itibaren Amsterdam – Miami arasında tarifeli seferlere yeniden başlayacaktı.

Ama Hollanda’lı bir film yapımcısının “Müzik festivalinin olduğu tarihlerde Amsterdam – Miami arasında direkt uçuş yok” şeklindeki Twitter mesajına hızlı bir biçimde karşılık veren KLM Twitter ekibi ortaya bir bahis atarak, 6 Aralık tarihinden önce 351 rezervasyon yapılırsa Amsterdam – Miami arasına özel bir sefer düzenleneceğini belirtince olay kopup gitmiş.

Bu konuda hemen bir web sitesi kuruluyor, rezervasyon yapanların isimleri yayınlanıyor.

Bir kaç saat içerisinde gerekli rezervasyon rakamına ulaşılıyor. Son durumda 462 kişi rezervasyon yaptırmış görünüyor.

Rezervasyon yapmak konusunda elini çabuk tutanlar, bu sayede gidiş tarihi 21 Mart 2011 olmak üzere, her şey dahil 499 Euro’ya Amsterdam – Miami arasında gidiş – dönüş seyahat etme fırsatı yakalıyor.

KLM’in eTicaret’ten sorumlu genel müdür yardımcısı Martijn van der Zee yaptığı açıklamada, “Twitter kanalı üzerinden gelen talep üzerine ilk kez ilave bir sefer düzenlediklerini” belirterek, “sosyal medyanın KLM ile yolcuları arasında bilgi aktarımı ve hizmet konusunda çok önemli bir noktaya geldiğini” söyledi.

Bakalım 2011′de havayolu sektöründe sosyal medya kullanımında neler göreceğiz?


Posted

in