Virgin Galactic İlk Test Uçuşunu Tamamladı

Hür ve çılgın müteşebbis Richard Branson’ın, muhtemelen tarihe geçecek olan girişimi Virgin Galactic, emin adımlarla hedefe doğru ilerliyor.

VSS Enterprise adı verilen iki numaralı uzay tayyaresi, dün ilk test uçuşunu başarıyla tamamladı.

Ana tayyare tarafından 45.000 ayak (feet), yani 13.700 metreye kadar çıkarılan VSS Enterprise, bu seviyede serbest uçuş pozisyonuna bırakıldı.

Kaliforniya’daki Mojave Hava ve Uzay Limanı’na başarıyla iniş yapan Enterprise’ın bu aşama için gerekli tüm sistemleri hiç bir sorun yaşanmadan çalıştı.

Virgin Galactic’in asıl faaliyet merkezi, bu ayın 22′sinde yeni “uzay pisti” açılışı yapılacak olan “Spaceport America” üssü. Virgin Galactic ile birlikte bu üs de ismiyle müsemma hale gelecek.

Havayolu 101’in Virgin Galactic ile ilgili ilk yazısı bundan tam üç sene önce yayınlanmıştı. O gün için proje aşamasında olan bu sıra dışı girişim bugün artık ilk tarifeli seferini yapmak için gün sayıyor.

Dünyanın ilk ticarî uzayyolu şirketi olacak Virgin Galactic’in tarifeli seferleri için o günden bugüne kadar, 370 müşteri tarafından 50 milyon USD tutarında depozito ödendiğini belirtmekte fayda var.

Bu vesileyle, Richard Branson’ın hayatının 1998 yılına kadar olan bölümünü anlattığı Losing my Virginity adlı otobiyografisini bir kez daha tavsiye ediyoruz.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.