Airex 2010'da Airbus A380 Farkı

2006 yılında düzenlenen Airex fuarını hatırlayınca, dört sene gibi kısa bir sürede kat edilen mesafeyi daha iyi değerlendirebiliyoruz.

O zamanki fuarda “business jet” olarak adlandırılan uçaklar dışında kayda değer bir katılımcı bulunmazken, bu yıl yapılan Airex fuarı hem THY’nin hem de Airbus’ın katılımıyla bir hayli hareketli geçiyor.

Airbus’ın dev tayyaresi A380 dün beş saatliğine fuara katıldı. Bu kadar kısa bir süre içerisinde topladığı ilgi ise görülmeye değerdi.

Anadolu Ajansı tarafından havadan çekilen fotoğrafta da açıkça görüldüğü üzere, fuara katılan diğer tüm uçaklar bir yana, 380 diğer yana.

Tâbir-i caizse, havacılık tutkunları A380′i adeta tavaf eder gibiler.

A380′den sonra fuarın diğer iki yıldızı ise hiç kuşkusuz THY’nin yeni yolcu ve kargo A330′ları. Özellikle yolcu uçağının yeni business tasarımını görmek gerekiyor; herkese tavsiye ediyoruz. 🙂

Fotograf: Anadolu Ajansı

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.