Swiss Air, San Francisco’ya İlk Seferini Twitter’dan Yaptı

Swiss Air, San Francisco’ya ilk seferini Twitter’dan yaptı.

Şaka bir yana, online mecranın son dönemdeki en önde gelen trendi olan Twitter, Swiss Air’in San Francisco’ya yaptığı ilk seferde etkin bir biçimde kullanıldı.

Twit’ler, uçaklarda bulunan ve yer ile haberleşme amacıyla kısa ve basit mesajlar iletme vazifesini gören ACARS (Aircraft Communications Addressing and Reporting System) sistemi ile gönderildi. Twitter’ın da basit ve kısa mesajlar için kullanıldığını düşünürsek, Twitter ve ACARS münasip bir ikili olmuş diyebiliriz.

Seferin başlangıcından itibaren ACARS üzerinden gönderilmeye başlanan mesajlar, Swiss Air’in Twitçileri tarafından online ortama aktarılmaya başlanmış. Uçağın hangi bölge üzerinde olduğu, yüksekliği, hızı; kabin ekiplerinin vardiya değişimi, kalınacak otel, uçağın inişi öncesindeki yaklaşma aşaması gibi bir çok an, Swiss Air’in takipçileriyle paylaşılmış.

Geçen sene yazdığımız bir yazıda buna yakın bir şeylerden bahsetmiştik. Ama bizim aklımızdan geçen, uçakta olacak internet bağlantısı üzerinden yolcuların kendi Twit’lerini kendilerinin girmeleriydi.

Mesela uçak türbülansa girdi, gönder Twitter’a. Kabin içi ikramı beğenmedin, gönder Twitter’a. Yolculuk çok rahat ve huzurlu geçiyor, gönder Twitter’a.

Bu günler de yakın gibi görünüyor. Delta Air Lines’ın tüm filosunu internet bağlantısıyla donattığını bir kez daha anımsatmakta fayda var. Y Nesli’ne yönelik pazarlama çalışmalarında havayolu şirketleri için kabin içi internet bağlantısı yavaş yavaş bir mecburiyet haline gelecek.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.