Belgrad Nicola Tesla Havalimanı – Trafik Mukayesesi

Ocak ayındaki yazımızda, AB ile Sırbistan arasında vize uygulamasının kaldırıldığını belirtmiş; bu durumun hava trafiğine olumlu şekilde yansıyacağını iddia etmiştik.

Nihayet Nicola Tesla Havalimanı’nın 2010 verileri de web sitesine aktarıldı. İşte küçük bir mukayese tablosu:

Görüleceği üzere, 2010 yılının ilk üç ayında bir önceki seneye nispeten bir toparlanma olmakla birlikte, 2008 yılı rakamları henüz geçilebilmiş değil. Bu yüzden 2009′dan 2010′a olan gelişmeyi, AB ile Sırbistan arasındaki vize uygulamasının kaldırılmasına bağlamak çok doğru olamaz. İlk üç aydaki bu artış, küresel mâlî krizin etkisini azaltmasın paralel, tabii bir artış olabilir.

Bu noktada üç ay önceki iddiamızın çok da geçerli olmadığı görülüyor. Belki de biraz daha bekleyip, yaz aylarını mukayese etmek gerekecek. Özellikle turistik amaçlı ziyaretlerde ciddi bir sıkıntı olan vizenin etkisi o aylarda daha belirgin olabilir.

Bekleyelim, görelim…

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.