AB Vizesini Kaldıranlarda Durum Ne?

Havayolu 101’de 2009 yılı sonuna doğru çıkan bir yazı, ucuyorum.com adlı forumda bir hayli tartışılmıştı. Bu yazıda; AB vizesi kalkarsa, Türkiye ile AB arasındaki havayolu trafiğinin artacağını ön görülüyordu.

Pek iyi, geçtiğimiz günlerde AB vizesi kalkan ülkelerde durum nedir? Bildiğiniz üzere 19 Aralık 2009 tarihinden itibaren Sırbistan, Karadağ ve Makedonya vatandaşları, AB ülkelerine vize almadan seyahat etme hakkına kavuştular. Bu noktada, muhtemel bir vize muafiyetinin Türkiye-AB arasındaki trafiği etkileme oranı ne olacağını, belki de, Belgrad havalimanının trafiğindeki artışa bakarak tahmin etmek mümkün olacaktır.

Fikrimiz, Türkiye ile AB arasındaki yolcu trafik artışının Sırbistan’dakinden çok daha fazla olacağı yönünde.

AB ile Sırbistan arasında vizenin kalkmasına paralel olarak Aralık ayında Malev ve Tarom, Belgrad seferlerine, İtalyan düşük maliyetli taşıyıcılardan Wind Jet ise, Bologna ile Niş arasında uçmaya başladı.

Sırp sivil havacılık otoritelerinin açıklamasına göre aralarında Ryanair ve Wizz Air’in de bulunduğu beş düşük maliyetli taşıyıcı ile Belgrad uçuşlarına yönelik görüşmeler halen devam ediyor.

Formula 1’in eski-ünlü pilotlarından Niki Lauda’nın yeni şirketi “Niki” ise Şubat ayında Belgrad uçuşlarına başlıyor.

Bunların yanı sıra, vizesiz dönemin başlamasını takiben Belgrad Havalimanı’nda gerçekleşen yolcu trafiği artışının %20 seviyelerinde olduğu iddia ediliyor.

Belgrad Havalimanı’nın resmî sitesinde aylık bazda trafik rakamları yer alıyor. Ocak ayının içinde olduğumuzdan henüz bir mukayese yapma imkânımız yok. Ama limanın bu adresinden istatistikleri takip edeceğiz.

Bakalım AB vizesinin kalkması, Belgrad’a fayda sağlayacak mı?

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.