Aeroplan, Club Premier’e Ortak Oluyor

Air Canada’nın sık uçan yolcu programını yönetmekte olan Aeroplan, yeni bir hamle yaparak AeroMexico’nun “Club Premier” adlı sık uçan yolcu programına hissedar olmaya karar verdi.

İlk aşamada 22 milyon USD mertebesinde olacak yatırım miktarı, hedeflenen performansın yakalanması durumunda 40 milyon USD’ye kadar yükseltilecek.

Gerçekten de Aeroplan’in bu stratejik hamleleri ve ortaklıkları kafaları karıştırmaya başladı.

Sık uçan yolcu programının ana şirketten ayrılması örneğine sektörde doğrusu pek rastlanmıyor.

Aeroplan, Air Canada ve AeroMexico haricinde halen ABD, İngiltere, BAE, Katar, Bahreyn, İtalya gibi ülkelerde havayolu sektörü dışında sadakat programları yürütmekte.

Bu noktada aklılara Lufthansa’nın grup şirketlerinin sayıca ne kadar çok olduğu geliyor.

Bilindiği üzere Lufthansa bu şirketlerin bir çoğunda sadakat programı olarak Miles & More‘u konumlandırmış durumda.

Almanlar böyle şeylere ne kadar sıcak bakar bilmiyorum ama Miles & More şu haliyle bile dev bir şirket olmaya aday.

Miles & More’un üyesi olan şirketlerin listesine bakıldığında, sadece Lufthansa bünyesindeki şirketler değil, Croatia Airlines, LOT gibi bağımsız şirketlerin de bu programa üye durumda olduğu görülüyor.

Tabii bu işbirliklerinde Star Alliance faktörünü gözden kaçırmamak gerekiyor.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.