IATA Hesabı Nasıl Yaptığını Açıklasın

Ticarî havayolu sektörünün dur durak bilmeyen “toplantı organizatörü” ve “zarar hesaplayıcısı” IATA, yaptığı açıklamada, yanardağ patlaması sonucu oluşan kaosun havayolu şirketlerine 1,7 milyar Dolar’a mal olduğunu söylemiş.

Söylemiş söylemesine de, bu hesabı nasıl yaptığı konusunda en ufak bir açıklama yok. IATA bu hesabın yanı sıra, sivil havacılık otoritelerini de çok sert bir dille eleştirerek “teorilere dayanılarak hava sahasının kapatıldığını” belirtmekten geri kalmamış.

Zaten IATA’nın, seferlerin normale dönmesine paralel olarak meydana gelen (yüksek doluluk oranı X yüksek bilet fiyatı) formulünü de hesaba katmadığı anlaşılıyor. Veya IATA kadrosunda çalışan müneccimler var ve bu rakamları günler öncesinden tahmin ederek hesaba kattılar.

IATA böylesine cellallendiğine göre, kendilerini hâlâ 1978 öncesinde sanıyor herhalde 🙂

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.