Belgrad Nicola Tesla Havalimanı

Sırbistan ile Avrupa Birliği arasındaki vize uygulamasının kaldırılması üzerine yazdığımız bir yazıda Belgrad Nicola Tesla Havalimanı‘ndan bahsetmiştik.

Aradan çok süre geçmeden bu havalimanını bizzat görme fırsatı bulduk. Uzun yıllar süren iç savaş ve ambargo, Belgrad’ı etkilediği gibi havalimanının da biraz tarihin derinliklerinde kalmasına yol açmış. Oysa 1980′li yılların sonuna doğru yılda 5 milyon yolcu taşıyan JAT Airways’in ana üssüydü burası.

Aslında çok küçük bir havalimanı da sayılmaz doğrusu. Yılda yaklaşık 2,5 milyon yolcunun geçiş yaptığı meydanda 40 – 45.000 civarında iniş-kalkış gerçekleştiriliyor. Ama o eski, parlak günlerinin çok uzağında tabii ki.

Vize uygulamasının kaldırılmasıyla ilgili olarak havalimanının web sitesinde yer alan habere göre, bir önceki senenin aynı dönemiyle kıyaslandığında %20′ye varan artışlar gerçekleşmiş. Ama geçen sene bu zamanların küresel krizin en yoğun biçimde hissedildiği ve havayolu trafiğinin ciddi manada düştüğü bir dönem olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

2010 yılının ilk iki ayına ait trafik rakamlarını öğrenmek istediğimizde, bunların henüz hazır olmadığı şeklinde bir cevap aldık. Önümüzdeki günlerde yeniden kontrol etmek gerekecek.

Canlanması için Belgrad’a bir elektrik lazım. Belki de o elektrik, Nicola Tesla Havalimanı’ndan tüm kente yayılır.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.