Yükselen ekonomilerle (emerging markets) ilgili ne zaman bir şeyler okusak, Çin’le birlikte Hindistan’ın da adını görürüz. Hindistan’ın özellikle BT sektöründe ne denli başarılı olduğu ballandıra ballandıra anlatılır.

Anlatılır anlatılmasına da, Hindistan nasıl bir durumdaysa, tüm dünyaya BT hizmetleri vermesine karşın kendi havayolu şirketlerinin başında Hindular değil de ecnebîler bulunuyor.

İşte son örnek; Jet Airways’in CEO’su Wolfgang Prock-Schauer görevinden istifa etmiş. Bir Avusturyalı olan Prock-Schauer’in yeni görev yeri ise bmi. Bildiğiniz üzere bmi, son hisse değişimleriyle birlikte tamamen Lufthansa’nın denetimine girmiş durumda; her ne kadar Lufthansa bu şirketi satma niyetini beyan etmiş olsa da…

16 senelik geçmişi bulunan Jet Airways‘in bir sonraki CEO’su kim oldu dersiniz? Bir Hindu mu? Hayır, yeni CEO daha önce de şirkette aynı görevde bulunmuş olan Nikos Kardassis. Yunan asıllı bir Amerikalı.

Nüfusu 1 milyarın üzerinde olan bir ülkeden havayolu şirketi yönetecek adam mı çıkmıyor, yoksa bu atamalar tamamen “imaj” kaygısı sebebiyle mi yapılıyor?

Doğrusu pek anlayamadık.

Jet Airways demişken, dünya genelini etkileyen malî kriz sebebiyle, filosunda bulunan 10 adet Boeing 777′den beşini Türk Hava Yolları’na, dördünü de Gulf Air’e kiralamak zorunda kaldığının altını çizelim.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.