Havayolu Şirketi İdare Simulasyonları

Facebook’taki Airline Manager uygulamasından bahsetmişken, bu işi daha profesyonel bir biçimde yapanlara değinmemek olmaz. MMOG (massively multiplayer online game) olarak adlandırılan bu uygulamalar, gerçekten de bizim çocukluk zamanlarımızdan bildiğimiz bilgisayar oyunlarının çok ötesine geçmiş durumdalar.

İşte bu MMOG kategorsine giren, yani yine online ortamda yürütülen iki havayolu işletme simulasyonu bulunuyor. Airline Manager’a göre çok daha detaylı olan bu simulasyonlar, ciddi manada emek ve zaman istiyor.

Slot haklarının satın alınmasından personel eğitimine, teknik bakımların yapılmasından havayolu ittifaklarına üye olunmasına kadar farklı bir çok konuda çaba sarfetmek gerekiyor.

Bu simulasyonlardan ilki Airline Mogul adını taşıyor. Yaklaşık 25.000 civarında kayıtlı kullanıcısı olan Airline Mogul, gerçeğe yakın bir rekabet ortamı sunuyor olmasıyla dikkat çekiyor.

Diğer bir havayolu şirket simulasyonu ise AirwaySim. AirwaySim’de göze ilk anda çarpan husus, ücretli olması. Ücretsiz demo paketlerini de denemeniz mümkün ama tam sürüm bir simulasyon senaryosuna dahil olmak isterseniz yaklaşık 8-10 USD civarında bir ödeme yapmanız gerekebilir.

Denemeye değer.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.