British Airways, L'Avion'u Satın Aldı

All-business hizmet veren havayollarının arka arkaya pazardan çekilmesi, bu iş modelinin sonunu getirmiş gibiydi. (Max Jet, EOS, Silver Jet)

Ancak dün açıklanan bir birleşme, bu gidişatı en azından şimdilik durdurmuş gibi.

Çünkü all-business pazarının son temsilcisi durumundaki Fransız L’Avion firması, British Airways tarafından satın alındı.

Paris (Orly) ile New York (Newark) arasında arasın iki Boeing 757 (90 koltuk) ile uçak L’Avion, BA’in ‘Açık Semalar’ sonrası devreye soktuğu ve Paris (Orly) ile New York (JFK) arasında uçan ‘Open Skies’ firması ile paralel bir şekilde operasyona devam edecek.

Bu satın alma BA’e yaklaşık 100 milyon USD’ye mal oldu.

All-business pazarında ‘Açık Semalar’ kapsamında bir şeyler yapmak isteyen BA böylece Fransız halkında Open Skies’a karşı oluşması muhtemel ‘kör milliyetçi’ akımın da önünü alabilir.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.