Havayolu Sektöründe Fiyat Sabitleme

Gelişmiş ülkelerin en önemli farklılık noktalarından bir tanesi, özgürlük sınırlarının daha geniş olmasıyla birlikte denetim (murakabe) mekanizmasının da gayet etkin bir biçimde işletiliyor olması.

İşte bu duruma güzel bir örnek.

Henüz şirket isimleri tam olarak netleşmese de aralarında Lufthansa ve Alitalia’nın da bulunduğu bazı havayolu ofisleri dün baskına uğradı.

Basanlar Avrupa Birliği Komisyonu’nun resmî görevlileri.

Sebep ise oligopol bir anlayış çerçevesinde bazı hatlardaki fiyatların yüksek seviyelerde sabitlenmesi.

1978′de ABD’de başlayan, 1990′larda AB genelinde yaygınlaşan ve kâr marjlarını bir hayli düşüren serbestleşme (sivil havacılık sektörü) firmaları zor durumda bıraktığından, böyle olaylara sık rastlar olduk.

Hatırlayacağınız gibi geçen sene içinde de Virgin Atlantik ile BA arasında yapılan buna benzer bir ortak çalışma, Virgin Atlantik’in ihbarı sonucu ortaya çıkmıştı.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!