Nihayet

Yıllardır konuşulan, tartışılan Açık Semalar anlaşması en nihayetinde AB üyesi ülkelerin Ulaştırma Bakanları tarafından da onaylandı.

Ancak anlaşmanın İngiltere’nin talebi doğrultusunda, daha önce planlanandan farklı olarak 31.03.2008’de yürürlüğe girmesine karar verildi.

Bundan sonra, AB havayolu sektörünün 1990’ların ikinci yarısında liberalleştirilmesinin ardından yaşanan düşük maliyetli taşıyıcı (Low Cost Carrier) patlamasının bir benzeri, AB ile ABD arasındaki hatlar için yaşanabilir.

Ama LCC iş modeli ile o kadar uzun uçuşları sürdürmek zor.

Belki de, N+LCC (Network + Low Cost Carrier) tarzı yeni bir iş modeli Açık Semalar’ın sonucu olarak karşımıza çıkabilir.

Sade ücret yapısı, büyük havaalanlarından kalkış, düşük fiyat, az da olsa ikram, LCC konseptine görece daha geniş koltuk aralıkları ve benzeri…

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.