Qantas Kabul Etti

Qantas yönetimi, ilk anda reddettiği satın alma teklifinde iyileştirme yapılınca fikrini değiştirdi ve teklifi ‘oybirliğiyle’ kabul ederek Avustralya tarihindeki en büyük şirket satışlarından birinin yolu açılmış oldu.

“Airline Partners Australia” adlı bir konsorsiyum (Avustralyalı Allco Equity Partners (%35) + Avustralyalı Allco Finance Group (%11) + Avustralyalı Macquarie Bank (%15) + Amerikalı Texas Pacific Group (<%15) ve Kanadalı Onex Corp (%9) ), hisse başına 5,6 Avustralya Doları teklif etmişti.

Hissedarlar bu satışı onaylarsa, Qantas hisseleri artık borsada işlem görmeyecek.

Öte yandan, Avustralya dünya üzerinde yabancı sahipli havayolu şirketine izin veren tek ülke olmakla birlikte; 1995 yılındaki özelleştirme sürecinde Qantas’taki yabancı mülkiyeti %49 ile sınırlanmıştı.

Konsorsiyumun hisse dağılımı buna aykırı bir durum içermiyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!