Pervaneli Uçaklar (TurboProp)

Turboprop, kısaca tarif etmek gerekirse, bir jet motoru tarafından takat verilen pervaneli motor sistemidir.

Böylece bir yandan bir jet motorunun güvenilirliği ve performansı elde edilirken, diğer taraftan da pervaneli bir motorun yakıt tüketimi konusundaki tasarrufçu özelliğinden faydalanılıyor.

Fransız – İtalyan ortaklığı olan ATR, Kanada menşeli Bombardier ve  Brezilyalı üretici Embraer, turboprop tarzı üretim yapan firmaların başında geliyor.

Petrol fiyatları oldukça yüksek seviyelerde ve yakın zamanda düşecek gibi görünmüyor.  Normal jet motorlu bir uçağa göre %50 daha az yakıt tüketen ve maliyeti yaklaşık üçte biri olan pervaneli uçaklar, kısa mesafeli yurtiçi uçuşlar içi son derece uygun gibi görünüyor.

Ülkemizde İstanbul çıkışlı yakın mesafelerde, pervaneli uçaklar büyük fayda sağlayabilir.

İstanbul – (Edremit, Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Afyon, Kastamonu, Sivas) gibi hatlar uçuşa açılarak, yolcuların otobüs eziyetinden (zaman kaybı, trafik kazaları vb) kurtulması sağlanabilir.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!