Schengen

Avrupa Birliği, ETIAS Uygulamasını Yine Erteledi

Avrupa Birliği (AB), Schengen bölgesine giriş kurallarında yapmayı planladığı değişikliği bir kez daha erteledi.

European Travel Information and Authorization System (ETIAS) adı verilen ve halihazırda AB’ye vizesiz seyahat edebilen ülkelerin vatandaşlarını kapsayan sistem, 2020 yılından bu yana bir türlü hazır hâle getirilemedi.

Yeni uygulamanın amacı, “AB’de güvenliği artırmak ve bloğa yönelik sağlık tehditlerini önlemeye yardımcı olmak” şeklinde tanımlanıyor.

ETIAS sistemi, AB üyesi olmayan ülkelerden gelen örneğin turistler, aile ziyaretinde bulunanlar ve diğer kısa süreli çalışan kişiler için geçerli olacak. Yani biz Türkleri ilgilendiren bir durum değil.

Yeni kural çerçevesinde ziyaretçiler, vize için önceden kayıt yaptırmak ve 7 Euro ücret ödemek zorunda. Vize üç yıl geçerli olacak ve birden fazla seyahat için kullanılabilecek.

Schengen
Schengen

ETIAS’ın yanı sıra bir de Entry Exit System (EES) adı verilen sistemin geliştirilmesine çalışılıyor.

Yürürlüğe girecek EES sistemi AB sınırlarında “gelişmiş pasaport taraması” yapılmasını ifade ediyor. Yani pasaportların sadece kimlik bilgileri değil, aynı zamanda giriş – çıkış tarihleri de mercek altına alınacak.

Böylelikle AB vatandaşı olmayanların vize almadan blokta geçirebilecekleri süreyi sınırlayan “90 gün kuralının” uygulanması bu sistemle birlikte daha sıkı şekilde kontrol edilecek.

Bu uygulama, AB vatandaşı olmayan ancak herhangi bir AB ülkesinde oturma izni olan kişileri etkilemiyor.

Gelgelelim, ETIAS’ın ertelenmesinin arkasında işte bu EES yatıyor.

Zira önce EES’nin devreye girmesi, ardından da ETIAS’ın başlatılması planlanıyor.

Geçtiğimiz ekim ayında açıklanan yeni takvime göre EES en erken bu yılın sonuna doğru hizmete girecek.

2025’in ilkbahar aylarında da ETIAS uygulaması başlayacak.


Posted

in