Lufthansa, İtalyan Havayolu ITA İçin Teklif Verdi

Lufthansa, İtalyan havayolu şirketi ITA (Italia Trasporto Aereo S.p.A.) için satın alma teklifi verdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, ilk aşamada ITA’nın küçük orandaki bir hissesinin satın alınması planlanıyor.

Söz konusu teklifte ayrıca, ilerleyen dönemde ITA’nın tamamının satın alınması opsiyonu da yer alıyor.

Lufthansa’nın ayrıca, özelleştirilmeye çalışılan İtalyan havayolu için girişimde bulunan tek şirket olduğunu da belirtelim.

ITA Airways

ITA Airways

İtalya pazarı Lufthansa Group için, üye havayollarının kendi iç hat pazarları ve ABD’nin ardından gelen en önemli üçüncü bölge.

Hem ticaret hem de tatil açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden bir tanesi konumundaki İtalya, millî bir havayolu şirketi işletme konusunda yıllardır çektiği sıkıntılarla biliniyor.

Ülkenin en bilinen markalarından bir tanesi olan Alitalia, uzunca bir süre özelleştirilmeye çalışılmış, defalarca iflas etmiş, bir süre Etihad Airways’in kontrolün girmiş ve en nihayetinde sektöre tamamen veda etmişti.

Alitalia’nın yerine kurulan ITA’nın benzer akıbete uğramaması için güçlü bir havayolu grubuna satılması hedefleniyor.

Bakalım bu müşteri, Lufthansa mı olacak, yoksa daha Havayolu 101’i kurduğum 2006 yılından itibaren hakkında defalarca yazdığım bu iş yine uzayıp gidecek mi?

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!