Pegasus, 2022 Yılı Sonuçlarını Açıkladı

Pegasus, aralık ayı işletme sonuçlarını açıkladı.

Böylece şirketin 2022 yılı performansı da belli oldu.

2019 yılına kıyasla;

  • 30,8 milyon olan yolcu sayısı %12 oranında düşüşle 27 milyon mertebesinde gerçekleşti.
  • Yolcu doluluk oranı (LF), beş puanlık bir düşüşle %83,6 oldu.
  • İç hat yolcu sayısı, %32 oranında düşüşle 10,9 milyona geriledi. (LF: %85,2)
  • Dış hat yolcu sayısı, %12 oranında artarak 14,7 milyondan 16 milyona yükseldi. (LF: %82,6)

Pegasus’un sonuçlarına biraz daha yakından bakınca, tıpkı THY gibi yılın ikinci yarısında çok iyi bir performans sergilediğini görüyoruz.

Ocak – Haziran döneminde toplam yolcu sayısı, 2019’un aynı döneminin %79’u seviyesindeyken, Temmuz – Aralık döneminde bu oran %95 noktasına ulaşmış.

Pegasus’un özellikle dış hat sonuçları son derece dikkat çekici.

Yine Ocak – Haziran döneminde dış hat yolcu sayısı, 2019’un aynı döneminin %98’i seviyesindeyken, Temmuz – Aralık döneminde %17 oranında artış kaydedilmiş.

Yani Pegasus aslında dış hat yolcu sayısı bakımından krizi arkasında bırakmış durumda.

Geçen sene içinde yazdığım yazılarda da zaman zaman değindiğim üzere, Pegasus daha 2019 yılından itibaren dış hat uçuşlarına ağırlık vermeye başlamıştı.

Tavan fiyat uygulaması sebebiyle iç hat uçuşlarından mümkün mertebe kaçınan şirket, çok daha kârlı olan dış hatlara yönelmişti.

Share
Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!