British Airways, Biyometrik Teknoloji Denemelerine Başladı

British Airways, Londra Heathrow Havalimanı çıkışlı dış hat uçuşlarında check-in ve boarding süreçleri için biyometrik teknoloji denemelerine başladı.

Terminal 5’te başlatılan ve altı ay devam etmesi planlanan denemeler şimdilik sadece Malaga uçuşlarında geçerli.

Çalışmalarda istenen başarının elde edilmesi halinde, kademeli bir biçimde diğer dış hat uçuşları da biyometrik teknoloji programına dahil edilecek.

British Airways - Biyometrik Boarding

British Airways – Biyometrik Boarding

British Airways, denemeye katılmasını uygun bulduğu yolcuları seçerek, uçuşa üç gün kala bir e-mail mesajıyla davet ediyor.

Programa katılmak isteyen yolcu, seyahatine başlamadan önce mobil cihazıyla yüzünü, pasaportunu ve biniş kartını taratıyor.

Yolcu, havalimanına geldikten sonra artık bir daha pasaportunu veya biniş kartını hiç cebinden çıkarmadan, sadece yüz tanıma özellikli kameralarca takip edilerek, uçağa kadar gidebiliyor.

British Airways - Biyometrik Boarding

British Airways – Biyometrik Boarding

Amadeus tarafından geliştirilen teknoloji, British Airways’in talepleri doğrultusunda şekillendirildi.

Aslında British Airways’in bu sistemleri daha 2017 yılında iç hat uçuşlarında denemeye başladığını ama bir türlü dış hatları da kapsayacak şekilde genişletemediğini hatırlatmadan geçmeyelim.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!