Lufthansa, 2023’te A380’leri Yeniden Kullanmayı Planlıyor

Alman havayolu şirketi Lufthansa, Airbus A380 tipi süper jumbo yolcu uçaklarını 2023 yılında yeniden kullanmaya hazırlanıyor.

Bu kararın arkasında, hem yolcu talebinin beklentilerin üzerinde bir hızla artması hem de Boeing 777X tipi yeni nesil uçakların teslimatında yaşanan gecikme yatıyor.

İlk aşamada, Haziran ayında üç adet A380, Münih Havalimanı’na konuşlandırılacak ve talepteki gidişata göre bu sayı artırılabilecek.

Geçen ay, park halindeki uçaklarından ilkinin uçuşa hazırlanmasına başlanmıştı. Zira uzun süre park edilen bir A380’in yeniden uçabilmesi için neredeyse altı aylık bir süre gerekiyor.

Lufthansa - Airbus A380

Lufthansa’ya ait bir Airbus A380, uzun süreli park halinde görülüyor.

Lufthansa, filosundaki 14 adet A380’in tamamını, Covid-19 krizinin başladığı aylarda uçuştan alarak uzun dönemli parka çekmişti.

Uçuş sayısı arzu edilen seviyeye çıkmadığından, bu devasa uçakların yeniden kullanılması mümkün olmamıştı.

Şirket yönetimi bunun üzerine, A380’leri filodan çıkarmaya karar vermişti.

İlk aşamada altı adet A380’in Airbus’a iade edilmesi yönünde anlaşma sağlamış, geriye kalan sekiz adet için ise pazar şartlarının takibine başlanmıştı.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!