Ryanair, Şirket Merkezini Değiştirebilir

Yolcu sayısı bakımından Avrupa’nın en büyük havayolu Ryanair, şirket merkezini değiştirebileceğini bildirdi.

Ryanair CEO’su Michael O’Leary, İrlanda hükümetinin vergileri artırması durumunda, merkezlerini taşıyacaklarını açıkladı.

Sinn Féin adlı siyasî partinin 2025 seçimlerinde iktidara gelmesi ihtimali hakkında yorum yapan O’Leary, İrlandalı olmaktan gurur duyduklarını ama zorda kalmaları halinde şirket merkezi değiştirmekten kaçınmayacaklarını söyledi.

Kurumlar vergisi oranı %12,5 olan İrlanda, bu bakımdan Avrupa’nın en avantajlı ülkelerinden biri niteliğini taşıyor.

Fransa, Almanya, Hollanda gibi ülkelerde bu oran %20’ye kadar çıkabiliyor.

Kurumlar vergisi oranının %9 mertebesinde olduğu ve son yıllarda Ryanair’in rakibi olarak sivrilen Wizz Air’in de merkezinin bulunduğu Macaristan, Avrupa Birliği genelinde son derece avantajlı bir konuma sahip.

Macaristan’ın yanı sıra Bulgaristan (%15), Kıbrıs Rum Kesimi (%12,5), Çekya (%15) ve Litvanya (%15), şirket merkezi kurmak için vergi oranları açısından uygun görünen ülkeler.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!